top of page

Bir iyileşme hikayesi

Dr. Gilbert Renaud'nun "sırlarımız kadar hastayız" sözünü Hellinger'in "gerçek sizi özgür kılar" hatırlatmasının yanına bırakıyorum; gözümüzün önüne, her zaman hatırlayacağımız bir yere...

.

Sırlarımız ve içimize gömdüğümüz her şey, öyle durup dururken yok olmaz; çünkü vâr olan bir şey, "yok" olamaz. Vâr olan her şeyin, görülmesi, vâr olduğu gibi sevgiyle, saygıyla onurlandırılması, hatırasına teşekkür edilmesi, barışılması yaratılışa duyulan koşulsuz sevginin ilk şartıdır.

.

Sevgili Danışanımızın da böyle bir sırrı vardı işte. Aslında kendisinden vazgeçmiş bir anne olarak karşımdaydı, evladı için bir çözüm arıyordu. Bunu yanında kendine dair sıkıntılar onu boğmuştu fakat o yine önceliği kendi dışında bir yere bırakıyordu. Tam da burada, küçük bir sır da ben vereyim mi sizlere, bu da kendimizden kaçmanın bir başka yolu.

.

Sorunu yansıtmak, devretmek ve kurban bilinci ile kendini başkalarına adamak, kendi sorunlarınlarımızdan kaçmanın öteki adı. Kendi sorumluluğumuzu önce kendimiz için kullanıp ve kendimizi şifalandırarak daha sağlıklı bir insan haline geldiğimizde başkalarına da daha iyi yardım edecek bir hâle gelmemiz mümkün.

.

Danışanımız çocuğu için bir şey yapmak istiyordu. Hikayesini alırken daha önce kimseye bahsetmediği bir kaybından söz açtı büyük bir yüreklilikle. Zordu, ama yüzleşecek cesareti bulmuştu, bu sonsuzca takdir ettiğim bir şey, büyük bir güç! Ve belki de o an gerçekten şifalanmak için ilk adımı atmış oldu. İlk çocuğundan yani sorunları için yardım istediği çocuğundan önce bir evlat kaybı yaşamak zorunda kalmıştı, kürtaj olmuştu. Sonraki çocuğa enerjisel olarak aktarılan bu bilgi ve bastırılan evlat yası sonraki çocuğun tabiri caizse fabrika ayarlarını bozuyordu. Aile dizimi çalışmamız esnasında hiç doğmamış bebeği ile tanıştı; onunla konuştu, cinsiyet ve ismini öğrendi. Sarıldı ve vedalaştılar.

.

Sorunlarından şikayetçi olduğu diğer çocuğunun yanına eklenmiş gibiydi hiç doğmamış çocuğu; iki ruh,birbirine eklenmiş ve besleniyordu. İlk önce onların bağını sevgiyle yeniden yapılandırdık, sonra annenin kaybettiği evladını sevgiyle ait olduğu cennetteki yerine uğurlamasını izledik.

.

İnsan zihni ve yapabilecekleri müthiştir; asla hafife almayın. Kullandığımız teknikler, insanın kendi kendini iyileştirebilme gücünü ortaya çıkarıyor, elbette en büyük yardım her zaman Yaradan'dan.

.

Kürtaj, düşük,çocuk kaybı hatta rahmi alınan kişilerdeki bir evlat kaybını aratmayacak kadar güçlü çalışan yas ile ilgili rahim ve yumurtalık kayıtlarının şifalandırılması sonraki çocuklar için her şeyden önce kişinin kendi ve soy ağacındaki kişiler için çok önemli.

.

Burada yazının ilk cümlesine dönelim; Sırlarımızla ve gerçekle barışalım.

.

Hikayesini paylaşmama izin verdiği için danışanıma sonsuz saygı ve minnetle. Kolektife sevgiyle. Şifa olsun.

.

0 yorum

Kommentare


bottom of page